رتبه دوازدهم ایران در تولید آلومینیوم در جهان

رتبه دوازدهم ایران در تولید آلومینیوم در جهان وظرفیت تولید 800هزارتنی .

تضمیین کننده زنجیره تامین صنعت آلومینیوم ایران یکی از طرح های پروژه بوکسیت گینه به شمار میرود. برای ایجاد اطمینان به دسترسی پودر آلومینا از طریق پالایشگاه های آلومینا بسیار ضروری می‌باشد، به علت اینکه ماده اولیه اصلی آلومینیوم، پودر آلومینا با نسبت مصرف 2 به 1 است که دارای بازاری بسیار متلاطم و حساس به عرضه است.

حدود یک میلیون تن آلومینا داخل کشور تولید میشود از طریق اسملترهای آلومینیوم داخلی، درهمین راستا باید تامین ماده معدنی بوکسیت را که با نسبت حدود سه به یک به ازای هرتن آلومینا مصرف میشود را تضمین کرد.

شرکت های فعال درگینه برای تامین بازار هدف چین یا انحصارا برای پالایشگاه های خود درخارج از گینه صادرات را انجام می دهند، ازجمله آنها می‌توان شرکت‌هایی همچون  SMB، ریوتینتو، روسال روسیه و چالکو را نام برد.

هدف از این فراخوان، امکان هم افزایی قابلیت‌های مالی و سرمایه‌ای کشور است و با توسعه بخش معدن و زیرساخت امکان برداشت ۸ تا ۱۰ میلیون تن استخراج در سال قابل حصول خواهد بود.

این در حالی است که  امکان مشارکت در پروژه آلومینای پارسیان که ایمیدرو نیز در آن سهامدار است و همچنین مشارکت SBDT در تامین هزینه‌های زیرساخت نیز قابل بررسی است.

 باید به این نکته اشاره کنیم که به گزالرش یکی از خبرگذاری های مشهور داخلی در سال 1399 ذخایر بوکسیت شناخته شده در ایران بر اساس اظهارات شرکت آلومینای ایران قریب به ۲۵ میلیون تن برآورد شده و تنها تولیدکننده آلومینا در ایران مجتمع آلومینای جاجرم متعلق به شرکت آلومینای ایران است که سالانه حدود ۳۰۰ هزار تن آلومینا تولید می‌کند. 


X
Call Now Button