آلومینیوم اکسترود شده با آلومینیوم ریخته گری چه تفاوتی دارد؟

آلومینیوم اکسترود

آلومینیوم یک فلز بسیار همه فن حریف است زیرا کاندیدای عالی برای طیف گسترده ای از روش های ساخت می‌باشد که دو مورد از آنها اکستروژن و ریخته گری هستند.

 ممکن است از خود بپرسید: “تفاوت بین اکسترود کردن و ریخته گری آلومینیوم چیست؟” اکستروژن فرآیندی است که طی آن شمش های آلومینیومی با فشار از درون یک قالب عبور کرده و در نتیجه سطح مقطع مطلوبی ایجاد می شود. 

در حالی که ریخته گری فرآیندی است که در آن آلومینیوم مذاب در قالب ریخته می شود و سپس اجازه می دهند تا سرد شده و به جامد تبدیل شود.

 هر روشی برای ساخت قطعات آلومینیومی هم مزایا و هم معایب خود را دارد، اما هر دوی آنها با ایجاد یک شکل شبکه نزدیک و کاهش زمان ماشینکاری، صرفه جویی در ماشینکاری قطعه از یک جامد را فراهم می کنند.

اکستروژن

اکستروژن آلومینیوم به طور کلی گزینه‌ای رقابتی و مقرون به صرفه است، به ویژه هنگامی که با مقاطع بسیار پیچیده سروکار دارید. یک طرح جدید از اکستروژن آلومینیوم را به صورت سفارشی می توان در کمتر از 8 هفته تولید کرد.

 از جمله اشکال و ویژگی هایی که می توانند اکسترود شوند عبارتند از: پرس و گیر، اتصالات کشویی، زبانه و شیار، سوراخ های باس پیچ خودکن، لولا، اتصالات محکم، فلنج ها، پورت های پیچ، سطوح ضد لغزش و بسیاری موارد دیگر.

هزینه های اولیه اکستروژن نیز جالب است. هزینه های مهندسی قالب برای شکل های سفارشی جدید، بسیار کمتر از زمانی است که در مقایسه با ریخته گری در نظر گرفته شده. شکل های آلومینیومی اکسترود شده نیز با سطح عالی تولید می شوند و معمولاً در مقایسه با ریخته گری قوی تر هستند

 برخی از محصولات تولید شده توسط فرآیند اکستروژن عبارتند از: هیت سینک، قاب پنجره ها و درها، منیفولدها و تجهیزات مسیر روشنایی امکانات بی پایان هستند. 

یک نقطه ضعف اکستروژن در مقایسه با ریخته گری محدودیت اندازه است. اکستروژن های آلومینیومی به  اندازه بیلت و ظرفیت سیلندر روی پرس اکستروژن محدود میشوند. ریخته گری چنین محدودیتی ندارد و اغلب برای تولید اقلام بسیار بزرگ استفاده می شود، حتی با وجود محدودیت‌های اندازه اکستروژن، هنوز کاربردهای بی‌شماری وجود دارد که این روش ساخت انتخاب اول میهن آلومینیوم است.

ریخته گری

آلومینیوم را می توان با استفاده از هر یک از روش های ریخته گری موجود ریخته گری کرد، برخی از این روش‌های ریخته‌گری عبارتند از: ریخته‌گری پیوسته، ریخته‌گری سرمایه‌گذاری، ریخته‌گری گچ، ریخته‌گری با ماسه، ریخته‌گری قالب دائمی و ریخته‌گری با قالب، فرآیندهای ریخته گری اضافی مانند پرس گرم و ایزواستاتیک، ریخته گری فشاری و کف از دست رفته نیز با آلومینیوم مذاب امکان پذیر است. 

علی‌رغم نام‌ها و روش‌های مختلف، همه ریخته‌گری‌ها در یک چیز مشترک هستند: آلومینیوم مذاب در قالبی ریخته می‌شود و با سرد شدن آلومینیوم ، الگوی خود را می‌سازد. در مقایسه با اکستروژن، ریخته گری فرآیند بسیار کندتری است. درزها و عیوب قالب نیز می تواند در قطعات ریخته گری وجود داشته باشد، این اغلب مستلزم یک فرآیند ثانویه است که به نام چسباندن نامیده می شود، که برای از بین بردن چنین عیوب با برش، آسیاب یا سنباده ضروری است. 

با این وجود، ریخته گری هنوز جایگاه خود را در تولید دارد. ریخته گری آلومینیوم یک روش بسیار متداول در تولید محصولاتی مانند ظروف پخت و پز، اجزای کوچک لوازم خانگی یا قطعات تزئینی است. رایج ترین و بزرگترین بازار ریخته گری آلومینیوم در صنعت خودروسازی است. بیش از نیمی از آلومینیوم مورد استفاده در خودروها از طریق ریخته گری تولید می شود.

X
Call Now Button